بهبودى یافتن ایران تصویر روسیه افزایش

بهبودى یافتن: ایران تصویر روسیه افزایش بازتاب فوتبال جام جهانی مهدی طارمی

گت بلاگز اخبار پزشکی ساخت قوی‌ترین چسب پزشکی با استفاده از نرم‌تنان

محققان دانشگاه مک‌گیل کانادا نوعی چسب جراحی ساختند که در آن از ساختار شیمیایی ماده چسبنده تولید شده است به وسیله لیسه‌ها (جانورانی نرم‌تن و شبیه به حلزون) استفا

ساخت قوی‌ترین چسب پزشکی با استفاده از نرم‌تنان

ساخت نیرومند ترین چسب پزشکی با استفاده از نرم تنان

عبارات مهم : جراحی

محققان دانشگاه مک گیل کانادا نوعی چسب جراحی ساختند که در آن از ساختار شیمیایی ماده چسبنده تولید شده است به وسیله لیسه ها (جانورانی نرم تن و شبیه به حلزون) استفاده شده است هست.

به گزارش ایرنا از ساینس، لیسه ها جانورانی نرم تن و شبیه به حلزون هستند که جهت حرکت روی زمین، مایع چسبنده ای از خود ترشح می کنند تا اصطکاک را کم کردن دهند. در آزمایشات اولیه، این ماده چسبنده با وجود خون روی بافت قلب یک خوک، به طور کامل به بافت آن چسبید. عملکرد این چسب به قدری خوب است که بعد از هزاران بار ضربان، هنوز هم قلب حیوان مورد آزمایش به خوبی مایع درون آن را نگه داشته است.

ساخت قوی‌ترین چسب پزشکی با استفاده از نرم‌تنان

همچنین محققان با استفاده از این چسب توانستند بریدگی کبد موش های آزمایشگاهی را بدون هرگونه عوارض جانبی ترمیم کنند و مانع خونریزی آن شوند.

در جریان این تحقیقات، چالش مهم سازندگان چسب جراحی، حل شد. واضح است که چسب باید دارای شاخصه چسبندگی باشد. ولی در مورد چسب جراحی، مولکول های این ماده علاوه بر توانایی چسبیدن به یکدیگر باید توانایی چسبیدن به بافت بدن را نیز داشته باشند و البته نمی توان این چسبندگی را به قیمت از بین بردن انعطاف پذیری به دست آورد؛ لیکن اندام های نرم بدن با انعطاف پذیری اوج دائما در حال حرکت هستند. ساختار شیمیایی این چسب تازه از دو شبکه مولکولی تشکیل شده است که به هم تنیده هستند. یکی از این شبکه ها سخت بوده و پیوند بین مولکول های آن به سادگی گگسسته می شود و دیگری انعطاف پذیر و کشسان است و عملا پیوند بین مولکول های آن گسستنی نیست. این ساختار، چسب را بسیار مستحکم و انعطاف پذیر می کند.

محققان دانشگاه مک‌گیل کانادا نوعی چسب جراحی ساختند که در آن از ساختار شیمیایی ماده چسبنده تولید شده است به وسیله لیسه‌ها (جانورانی نرم‌تن و شبیه به حلزون) استفا

تولید چسبی که درون بدن انسان به خوبی کار کند، امری بسیار سخت هست. حتی نیرومند ترین چسب های ساخته دست انسان در سطوح خیس مانند بافت ها و اندام ها به خوبی کار نمی کنند. استفاده از چسب مناسب امکان نگهداری بافت ها را در کنار یکدیگر به طور موثر و با آسیب کمتر فراهم کرده و بخیه را از جریان عمل جراحی از بین بردن می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Sciece انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: جراحی | پزشکی | استفاده | عمل جراحی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs